چگونه از سگ ها مراقبت کنیم؟

غذادادن به سگ

۱. دادن غذای باکیفیت به سگ‌ها یکی از مهم‌ترین مراحل در نگهداری سگ است. برای این کار برچسب روی غذاهایی را که قرار است بخرید با دقت بخوانید. دو ماده‌ی غذایی تشکیل‌دهنده‌ی اولیه‌ی آن باید نوعی گوشت باشد، نه محصول جانبی گوشت یا غلات. به این ترتیب مطمئن می‌شوید که غذای تهیه شده، منبع خوبی از پروتئین است و فقط شکم سگ را سیر نمی‌کند.
از یک دامپزشک در مورد غذای سگ مشورت بگیرید. دامپزشک، شما را به سمت انتخاب غذای مناسب هدایت می‌کند و توصیه‌های مفیدی در مورد مقدار غذایی که باید به سگ بدهید، به شما ارائه می‌کند.

۲. طبق یک برنامه‌ی منظم، به سگ غذا بدهید. معمولا توصیه می‌کنند که دو بار در روز به سگ غذا بدهید. مقدار مناسب غذایی که باید در روز به سگ بدهید، کشف کنید که معمولا روی بسته‌بندی غذاهای مخصوص سگ نوشته شده است. سپس این مقدار را به دو قسمت تقسیم کنید. قسمت اول را صبح و قسمت دوم را شب، به سگ‌ها بدهید.
اگر یک برنامه‌ی منظم برای غذا دادن به سگ داشته باشید، به کارهای دیگر آن هم به راحتی می‌توانید رسیدگی کنید. چون معمولا سگ‌ها بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بعد از غذا خوردن، به دستشویی نیاز پیدا می‌کنند.

مراقبت از سلامت سگ

۱. حتما با یک دامپزشک خوب و قابل‌ اطمینان در تماس باشید. یک روش خوب برای شناخت دامپزشک مورد نظرتان این است که ببینید آیا به سؤال‌های شما پاسخ مناسب و کاملی می‌دهد یا نه و اینکه ببینید با حیوان خانگی شما چطور رفتار می‌کند. سگ را باید مرتب برای چک‌آپ، پیش دامپزشک ببرید. اگر دامپزشک‌تان سرش شلوغ است، یک دامپزشک دیگر پیدا کنید تا طبق برنامه بتواند سگ را معاینه کند. حتی بعد از انتخاب یک دامپزشک و مراجعه به او، هر زمان که نیاز بود و از کارش رضایت نداشتید، دامپزشک را تغییر دهید و به دامپزشک دیگر مراجعه کنید.
به یاد داشته باشید که حتما باید بدانید که دامپزشک مورد نظر آیا ۲۴ ساعت شبانه‌روز در دسترس است و اینکه آخر هفته‌ها می‌توانید به او مراجعه کنید یا خیر.

۳. واکسن‌های سگ را فراموش نکنید. دامپزشک به شما در مورد بیماری‌های رایج سگ‌ها در منطقه، اطلاعات کاملی می‌دهد و واکسن مورد نظر برای پیشگیری از آن‌ها را تجویز می‌کند. واکسیناسیون را باید طبق برنامه انجام دهید که با توجه به بیماری‌های رایج معمولا سالی یکبار یا سه سال یکبار است.

تیمارکردن سگ

۱. موهای سگ را شانه بزنید. میزان تکرار این عمل، به عوامل مختلفی از جمله نژاد سگ‌ و میزان رشد مو بستگی دارد. شانه‌ زدن موهای سگ به‌طور مرتب، از ریزش موی آن‌ها جلوگیری می‌کند و همچنین می‌توانید تغییرات بدن سگ را ارزیابی کنید. همواره باید پوست و موی سگ را مرتب و بدون گره نگه دارید.
اگر سگ شما بیش‌ازحد معمول ریزش مو دارد، از فروشگاه‌های مخصوص حیوانات خانگی، شامپوهای ضدریش بخرید. یکبار در هفته در حمام، موهای سگ را با برس‌های مخصوص شانه بزنید تا ریزش آن کاهش پیدا کنید.

۲. پوست و موی بدن سگ را تمیز کنید. پوست کثیف باعث ابتلا به بیماری‌های عفونی ثانویه می‌شود. هر زمان که نیاز به شست‌وشو داشت و کثیف شد، سگ را با شامپوهای ملایم و مخصوص، شست‌وشو دهید. بیشتر سگ‌ها در طول ماه به بیش از یکبار حمام‌ کردن نیاز ندارند و البته این مسئله به فعالیت‌های سگ و نژاد آن هم بستگی دارد.

بازی کردن ، تمرین کردن و اجتماعی کردن سگ

۱. برای سگ، تمرین‌ها و بازی‌های زیادی فراهم کنید. با توجه به نوع سگی که دارید باید فعالیت‌های مختلفی برای سگ در نظر بگیرید. برای مثال بعضی از سگ‌ها به بازی بیشتر و بعضی دیگر به پیاده‌روی‌های طولانی نیاز دارند. هر دو روز یکبار بین نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه وقت برای بازی‌ کردن و سرگرم‌ کردن سگ‌ها در نظر بگیرید تا انرژی آن‌ها تخلیه شود. شاید سگی داشته باشید که در طول روز هر چقدر فعالیت کند، خسته نشود. برای مثال سگ‌های «تریر» می‌توانند در تمام طول روز جست‌وخیز کنند و خسته نشوند.

۲. با روش‌های تربیتی مبتنی بر جایزه، ذهن سگ را تحریک کنید. سگ‌ها هم مثل انسان‌ها بی‌حوصله می‌شوند. برای اینکه زندگی شادی برای سگ‌تان فراهم کنید، باید مسئله‌ی تحریک ذهنی را جدی بگیرید. این انگیزش ممکن است در قالب آموزش‌های فرمان‌بردارانه باشد. بسیار مهم است که به سگ، کارهایی مثل نشستن، صبرکردن و آمدن را یاد بدهید تا به دستور شما عمل کنند.

با عشق و احترام با سگ ها رفتار کنید

با سگ خود، با احترام رفتار کنید. هرگز از روش‌های تنبیه فیزیکی استفاده نکنید و هرطور که دوست دارید با سگ‌ها رفتار نکنید. برای نمونه یک اسم قابل احترام برای سگ انتخاب کنید و از اسامی عجیب و ترسناک و غیرمعمول استفاده نکنید برای مثال قاتل یا روانی. انتخاب اسم، تأثیر زیادی در نحوه‌ی برخورد و رفتار دیگران با سگ دارد.
اگر سگ، رفتار نادرستی دارد، شرایط پیش آمده را مجددا بازبینی کنید و بررسی کنید که کدام عکس‌العمل شما یا نشان‌ندادن کدام رفتار صحیح، باعث ایجاد این بدرفتاری شده است.
فراموش نکنید که سگ‌تان مجموعه‌ای از نیازهای اساسی دارد که باید تأمین شود. برای نمونه باید دسترسی کامل به توالت داشته باشد تا بدون کثیف‌کردن خود و خانه، این کار را انجام دهد. نگه‌داشتن سگ در لانه برای مدت طولانی بدون ارتباط با انسان‌ها، کاری غیرانسانی است. به سگ‌ها فرصتی برای آزادبودن و برقراری ارتباط بدهید.

جهت حمایت از نقاهتگاه حیوانات معلول مریم صانعی

حمایت مالی

روی دکمه زیر کلیک نمایید